До Всесвітнього дня прибирання ми розробили спеціальні інструкції з мінно-вибухової справи, які важливо знати кожному!
Уже 20 вересня 2024 року Україна, разом зі 211 країнами світу, приєднається до Всесвітнього дня прибирання “World Cleanup Day”. Але війна внесла свої корективи, тож, наша команда спільно з військовими та експертами, розробила спеціальні правила з протимінної безпеки. З початку повномасштабного вторгнення Україна стала найзамінованішою країною у світі: вибухонебезпечними предметами забруднено майже 180 тисяч квадратних кілометрів – близько третини території. Щоб очистити усе це, потрібно мінімум 10 років. Найстрашніше, що більшість вибухонебезпечних речовин можуть бути непомітними або й зовсім замасковані під звичайні побутові речі. Те, що має знати кожен – читайте далі!
Інструкція з техніки безпеки
Ці правила покликані полегшити роботу учасникам і забезпечити оптимальний перебіг Всесвітнього дня прибирання. Інструкції з техніки безпеки мають сприяти ефективному вирішенню будь-яких проблем, які можуть виникнути під час прибирання.
Правила містять інформацію щодо запобігання та прийняття мір у разі виникнення неприємних ситуацій (або, навіть, нещасних випадків), що можуть мати місце під час прибирання.
ВАЖЛИВО! Ці інструкції з техніки безпеки необхідно прочитати і засвоїти всім тим, хто бере участь в заходах, організованих під егідою «Let’s do it Ukraine» та «School Recycling World» та після інструктажу пройти письмову реєстрацію учасника.
Обов’язково:
- дотримуватись соціальної дистанції
- наявність антисептичних засобів на локації
- провести інструктаж техніки безпеки
- провести письмову реєстрацію учасників на локації
Настанови учасникам перед прибиранням:
Одягніться в підходящий для прибирання одяг: спортивне зручне взуття, бажано довгі брюки. Забороняється вдягати взуття на підборах, сандалі та пляжні тапочки;
Одяг учасників прибирання має відповідати погодним умовам, оскільки акція може відбуватися у несприятливу погоду (дощ, вітер, спекотне сонце і т.д.);
Вранці перед прибиранням рекомендуємо вживати їжу, багату на вітаміни – це дозволить добре перенести фізичні навантаження;
Рекомендуємо взяти з собою на прибирання воду;
Кожному учаснику також рекомендуємо взяти з собою шоколад або цукерки.
Настанови учасникам під час прибирання:
Торкайтеся сміття лише у рукавичках;
Не торкайтеся об’єктів, які несуть потенційну небезпеку:
– гострі предмети
– токсичні речовини
– шматки фанери або інших матеріалів, що знаходяться в нестійкому положенні і можуть спровокувати падіння купи сміття;
Не наражайте себе на небезпеку – зокрема не ризикуйте життям на крутих схилах;
Піклуйтеся про команду, частиною якої Ви є.
Ми не прибираємо опале листя, гілки, шини (за винятком команд які попередньо узгодили ці фракції з місцевим муніципалітетом і домовились заздалегідь за їх вивіз)
Учасникам суворо забороняється:
долучатися до акції у стані алкогольного сп’яніння. Учасники акції не повинні вживати алкоголь мінімум за 12 годин до початку та під час акції. У разі порушення цього правила організатори мають право усунути учасника від прибирання;
вживати галюциногенні препарати за 24 години до та під час прибирання. Організатори мають право усунути від участі в акції людину або цілу команду, що порушила це правило;
використовувати упереджені та образливі формулювання, грубо поводитися по відношенню до координатора прибирання, його помічників та учасників акції;
піддавати себе ризику;
пошкоджувати транспортні засоби та інше майно, що використовується під час проведення акції.
Інші положення:
У разі інциденту або нещасного випадку волонтери повинні повідомити координатора локації про ситуацію, що склалася. При цьому, незалежно від складності інциденту, учасники мають поставитися до нього з усією серйозністю, оскільки навіть найменша загроза може мати важкі наслідки.
Можливі інциденти:
• у разі виявлення людського тіла учасники повинні зателефонувати на номери екстрених служб 102 and 103 і повідомити про знахідку координатора локації;
• у разі вияву вибухонебезпечних речовин (бомб, артилерійських снарядів і т.д.) учасники повинні відійти на значну відстань і викликати екстрену службу 102; за жодних обставин не можна нічим торкатись цих предметів;
• у разі нещасного випадку з людиною, учасники акції повинні повідомити координатора локації та викликати екстрену службу 103. Бажано, щоб координатор прибирання мав антисептичні засоби - бинт, перекис водню, вату, пластир;
• У разі складних травм учасники прибирання повинні негайно викликати екстрену службу 103. Наголошуємо, що надавати першу медичну допомогу уповноважений лише кваліфікований медичний персонал! Окрім того, за законом України у всіх місцях масового зібрання людей мають чергувати швидка та міліція!
У разі знаходженні вибухонебезпечного предмету:
1. В жодному разі не чіпайте його. Негайно повідомте про виявлений предмет підрозділам ДСНС (101) або поліції (102);
2. Не підходьте до предмету, не торкайтесь і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей;
3.Припиніть всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.
4.Не користуйтесь засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух).
5. Дочекайтесь прибуття фахівців; вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
Слід пам’ятати, що розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.
Опинившись поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб розгледіти або допомогти рятівникам. Найкраще, що можна зробити – залишити небезпечне місце. До того ж, варто знати, якщо вибуховий пристрій встановлено зловмисно, то вони часто встановлюються парами, щоб, через деякий час після вибуху першого з них, пролунав другий вибух. Це розраховане на те, що після першого вибуху на його місці зберуться люди, у тому числі й представники силових структур, і при повторному вибуху жертв буде набагато більше.
ОТЖЕ:
– не слід робити самостійно жодних маніпуляцій із знахідками або підозрілими предметами, що можуть виявитися вибуховими пристроями;
– виявивши річ без господаря, треба звернутися до працівника поліції або іншого посадовця; не можна торкатися знахідки;
– не користуйтеся мобільним та радіозв’язком поблизу підозрілої знахідки.
Відповідальність:
Неповнолітній учасник може брати участь у прибиранні, але відповідальність за нього мають взяти на себе дорослі учасники.
Усі учасники прибирання повинні ознайомитися з правилами техніки безпеки та засвоїти всі їх пункти.
Команда організаторів «Let’s do it Ukraine» не несе відповідальності за нещасні випадки, які можуть виникнути в результаті незнання правил техніки безпеки або їх порушення учасниками акції.
Повний відеозапис лекції “Основи мінно-вибухової справи, безпека цивільних громадян” від ГО “АЛЬФА СЕЛФ ДЕФЕНС” на сторінці у Facebook:
https://www.facebook.com/letsdoitukraineeco/videos/913960939986903/?vh=e
Що є вибухонебезпечним предметом:
- вибухові речовини – хімічні з’єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удару, тертя, вибуху іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення з виділенням великої кількості енергії й утворенням газів
- боєприпаси – вироби військової техніки одноразового використання, призначені, для ураження живої сили, техніки та інженерних споруд супротивника;
До них відносяться:
- ракети і їх бойові частки
- авіаційні бомби, торпеди
- Артилерійські боєприпаси (снаряди, міни),
- інженерні боєприпаси (протитанкові й протипіхотні міни),
- ручні гранати,
- стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів, кулеметів тощо).
- піротехнічні засоби: патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні), вибухові пакети, петарди
- ракети (освітлювальні, сигнальні): гранати, димові шашки;
- саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення: саморобні міни-пастки, міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.
Останній вид є найбільш небезпечним та найбільш поширеним на деокупованих територіях. Саморобні вибухові пристрої (СВП) часто окупанти залишали у будинках та на прибудинкових територіях, у лісах та парках після звільнення наших територій. Як звичайному українцю помітити СВП?
Ознаки наявності саморобних вибухових пристроїв (СВП):
- свіжоскопаний ґрунт невеликого відрізка проїзної частини дороги
- ознаки підготовчих дій підривника (нетипово велика кількість слідів, залишки ізоляційної стрічки чи дротів, недопалки чи пачки від цигарок тощо)
- компоненти СВП (розтяжні дроти, контейнери, невеликі зміни у рельєфі можуть свідчити про наявність замаскованого натискного пристрою.
Також орієнтирами можуть стати:
- наявність зв’язаних пучків трави (кущів), що можуть являтися явним орієнтиром на місцевості для застосування фугасів.
- наявність піску, що має не природний вигляд (свіжі сліди проведення робіт або є підозріло м’яким)
- фрагменти сухих кущів в одному місці (можуть таким чином прикривати магістральний провід (дріт) або інші підозрілі речі)
- передаюча антена схована серед каміння та чагарника
- купи каміння складені в одному місці, часто вздовж дороги
- горбки, або відмінність маскувального шару від іншого фону
Що робити у разі виявлення подібних підозрілих предметів:
- Зупиніться, нічого не чіпайте. Зберігайте спокій, уникайте паніки. Запам’ятайте місце виявлення предмета.
- Попередьте про виявлений предмет осіб, які поруч
- Відійдіть самі і відведіть людей поруч якнайдалі (не менше 100 м) від знайденого предмета. Водночас відходити необхідно тим самим маршрутом (бажано слід у слід), яким ви прийшли. Якщо відходить група людей, то рухатися необхідно колоною по одному й так само, слід у слід.
- Повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи і спеціальні служби за телефонами 101 зі 102 (повідомлення необхідно робити без поспіху, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечної зони сторонніх людей. Негайно повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи або спеціальні служби.
Під час проведення толок будьте особливо обережними та звертайте увагу навіть на найменші дрібниці. Також військові радять зберігати спокій та не панікувати. Це допоможе уникнути жертв, а спецслужбам дасть змогу діяти швидко та ефективно.
Хай небо буде мирним, а Україна чистою!
20 вересня 2024 року під гаслом «Зробимо Україну чистою разом!» у 24 регіонах, з дотриманням норм безпеки та обмежень военного часу, враховуючи географічні особливості регіонів, Україна традиційно приєднається до Всесвітнього дня прибирання «World Cleanup Day» разом з 90 мільйонами учасників у 211 країнах світу.
З 2024 року Всесвітній день прибирання оголошено офіційним Днем ООН, який відзначається щорічно 20 вересня, і тепер його додано до календаря міжнародних днів і тижнів. Всесвітній день прибирання став найбільшою мобілізаційною мирною акцією у світі та переміг у рейтингу UN SDG Awards. Мобілізація мільйонів через колективні дії для цивільного миробудування, сталого глобального майбутнього та боротьби з твердими відходами.
Основна мета – формування культури чистоти, правильного поводження з відходами та відповідального споживання серед громадян, обʼєднання зусиль заради екологічного майбутнього.
Участь візьмуть громадяни, комерційні та некомерційні організації, компанії та державні установи, співробітники яких приєднаються в різних форматах на рівні корпоративної соціальної відповідальності, засоби масової інформації, лідери думок, зокрема працівники та ведучі 1+1 media, яка цьогоріч виступає генеральним медіапартнером події.
Формати участі
- Індивідуальні та сімейні толоки.
- Колективні прибирання на території установ, організацій: кількість учасників у групі має бути обмежена, а площа – перевірена ДСНС на безпечність. У випадку сигналу тривоги всі мають спускатись в укриття.
- Традиційні прибирання: дозволяються виключно на рекомендованих локаціях органами місцевого самоврядування.
- Цифрове прибирання (онлайн): видалення зайвої інформації зі своїх гаджетів, хмарних сховищ, електронних та інтернет ресурсів. Це зменшить кількість викидів СО2 в атмосферу – реєстрація результатів на сайті letsdoitukraine.org/digitalcleanup.
- Формування Національної мапи пунктів прийому вторинної сировини recyclingpoints.org: «Знайди, сортуй, здавай» сортування вторинної сировини та відправка на переробку.
- Розбір завалів.
- Українців закордоном також запрошують приєднатись, організувавши онлайн або офлайн прибирання, долучившись до міжнародної події, подякувавши приймаючим містам та підтримавши своє рідне місто навіть на відстані та зареєтрувати результат.
Закликаємо вас не лише приєднатися до цієї глобальної ініціативи, але й зареєструвати результати своєї участі на міжнародному сайті planetheroes.pl/worldcleanupday та за посиланням:https://forms.gle/zjQtrZoL3KXZ5hP18 до 25 вересня 2024 року включно. Це важливо для калькуляції, підтвердження загальнонаціональних результатів та отримання сертифікату участі онлайн.
Organizer: Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» спільно з міжнародним рухом «Let’s Do It World», Міжнародним молодіжним рухом «School Recycling World».
Генеральний партнер: корпорація Біосфера
Генеральний медіапартнер: 1+1 media
Партнери: Лакталіс в Україні, Чела Україна Організаційне сприяння: органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадські організації, обʼєднання, соціально відповідальний бізнес та медіа.
Хто підтримує організацію та які результати попередніх років детальніше https://letsdoitukraine.org/2024/08/ldu-star-ecopicnic-2024
Навіть у складних умовах ми повинні формувати екозвички та дбати про нашу Землю. Разом збережемо наше довкілля для майбутніх поколінь, об’єднаємо зусилля для екологічного відновлення та привернення уваги всього світу!
Деталі в новинах на сайті: www.schoolrecyclingworld.org.
Підписуйтесь на соціальні мережі School Recycling World та будьте в курсі останніх події: facebook.com/Schoolrecyclingworld; instagram.com/schoolrecyclingworld