Наближаються Різдвяні та Новорічні свята. А разом зі святами більшає сміття. І тут постає питання, як провести своє святкування екологічніше? Цікаво? Почнемо!
В будь-якому разі, користуйтесь правилами Нуль відходів:
REFUSE – скажи «ні». Уникайте необдуманих покупок, відмовляйтесь від непотрібних речей. Реалізація цього пункту допоможе вам не тільки уникнути нагромадження непотрібних речей, але й навчитися економити кошти.
REDUCE – скорочуй споживання. Якщо повністю відмовитись невиходить, то зменшіть своє використання. Наприклад: можна зменшити кількість м’ясних страв на столі, або зменшити час використання гірлянд, цим економивши електроенергію.
REUSE – скористайся повторно. Користуйтесь тим, що у вас вже є: прикраси, іграшка, ялинка, можливо у вас вже є деякі продукти у морозилці.
RECYCLE – сортуй та відправляй на переробку. Під час свят не забувайте сортувати, а якщо у вас немає такої звички саме час набути її. Коли ж ще починати, як не в новий рік? І сортування може бути цікавою розвагою на самому святкуванні, особливо в найкуражніші моменти.
ROT – сумлінно компостуй органічні відходи. Якщо маєте можливість закомпостувати органічні відходи – це також допоможе на свята зменшити кількість сміття, що потрапляє на сміттєзвалище.
Перейдемо до самих свят
Будь-яке свято, будь-якого масштабу складається з 3-ох частин:
1. Підготовка
2. Святкування (подія)
3. Завершення (прибирання або демонтаж)
Підготовка
Покупки
- завчасно складіть список. Це допоможе уникнути зайвих покупок і витрат
- якщо йдете в магазин за продуктами йдіть наїденими
- надайте перевагу місцевим виробникам
- купуйте лише ліцензовані товари. не ліцензовані товари можуть бути браконьєрськими, а також нашкодити вашому здоров‘ю
- купуйте продукти у власну тару (екосумки, мішечки, судочки – варіантів безліч)
- солодощі краще брати на вагу та без обгорток, бо обгортки від цукерок «шуршики» не переробляються?
- якщо не можете відмовитись від пакування, віддайте перевагу продукту в пакуванні, що переробляється (до прикладу, кетчуп краще обрати у скляній пляшці, а ніж у звичній для нас пластиковій)
Святковий стіл
- Готуйте стільки скільки може з‘їсти ваша компанія з якою ви святкуєте
- Віддавайте перевагу рослинним продуктам. М’ясне виробництво дуже не екологічне, тому постарайтесь зменшити вживання м’яса. Тим більш, якщо у вас вже є індичка на 4-5 осіб, то готувати ще котлет, відбивні й т.д. не потрібно, бо все просто не з‘їдять.
- Використовуйте багаторазовий посуд. Якщо святкуєте у компанії й у вас немає достатньої кількості багаторазового посуду, попросіть всіх взяти з собою тарілку/вилку/ложку/чашку. Це не дуже важко і допоможе уникнути сміття, що не переробляється.
Декор
- Використовуйте прикраси ті, які у вас вже є. Якщо треба докупити щось нове, то подумайте на перед, щоб ви могли використати їх і на наступні свята. Наприклад: якщо друкуєте банер, зробіть його універсальним, без напису року.
- Натуральні прикраси своїми руками – теж гарний вибір. Може виготовити самі з паперу, дерева, соломи чи натуральної тканини. З приводу паперу і дерева зверніть увагу на сертифікацію FSC – завдяки якому ви будете знати, що деревина яка була використана для вироблення продуктів відновлять.
- Енергоощадні лампи та свічки
- Відмовляйтесь від прикрас з блискітками. Блискітки (глітер) це вже мікропластик, що може осипатись і потрапляє у навколишнє середовище.
Ялинка
- Якщо у вас вже є штучна ялинка – не спішіть її викидати, навіть якщо вона з пластику. ВИКОРИСТАЙТЕ ЇЇ ЯКОМОГА БІЛЬШЕ РАЗІВ.
- Якщо вже ж купуєте ялинку. Якщо штучну – то обирайте сертифіковані. Якщо зрубану – то з чіпом, перевірити легальність чіпу можна на сайті: https://www.yalynka.info/
- Можна взяти хвойне у горщику. Але за такою рослинкою, потрібен спеціальний догляд, будьте уважними. Також можна взяти ялинку чи сосну у горщику на прокат. Таку послугу надають ДМ “Клеванський лісгосп”, Центр альтернативного озеленення.
Подарунки
- Спитайте у людини що саме вона хоче
- Упаковуйте екологічно
- Купуйте локальні продукти
- З перероблених або легко відновлюваних матеріалів
- Які не тестується на тваринах та без інгредієнтів тваринного походження
А визначити чи кувати вам подарунок допоможе мандкарта. Просто відповідайте «так» чи «ні»
Святкування
- Будьте енергоощадливими. Якщо виходите з кімнати, вимикайте гірлянди. Якщо у вас багато додаткового освітлення – можна вимкнути основне. Це також надасть біль романтичної та святкової атмосфери.
- Відмовтесь від хлопавок та піротехніки. Їх тубуси не переробляються. Піротехнічні засоби у новорічну ніч утворюють 15% викидів СО2 від усіх автомобільних викидів за рік. А також, це небезпечно для тварин.
- Якщо використовуєте конфеті, то надайте перевагу паперовим. Ті, що такі блискітливі – з пластику.
Прибирання
- Здайте на переробку все що можливо
- Відкладіть на наступний рік те, що може знадобитись
- Замініть побутову хімію на спеціальну з екосертифікатом або на природні замінники: соду, оцет і т.д.
Сподіваюсь, що ці поради будуть вам корисними і допоможуть зустріти цей Новий Рік без шкоди для довкілля.
Вітаю із прийдешніми святами й бажаю вам, щоб ваш спосіб життя у 2021 році був стійким і свідомим!
Ваша, eco_kseniia